A görög katolikus templom 1738-ban, egy korábbi fatemplom helyén a ruszin görög katolikusok számára épült, Rácz Demeter, a Károlyiak jószágkormányzója költségén. Sajátos alaprajzának és homlokzatának modellje a máriapócsi kegytemplom lehetett. Az 1834-es földrengés a mellette álló volt román templommal együtt jelentősen megrongálta. Ikonosztázának festményei Hippo János munkái 1857-ből.
Az ortodox templom korábban a román görög katolikusoké volt és 1752–1766-ban épült.
 |
| Templomtornyok a Károlyi-kastély bejáratától. |
 |
| A görög katolikus templom hátsó része. Tényleg olyan kisebben, mint a máriapócsi kegytemplom. |
 |
| A templom homlokzata. Kezdtem zavarban lenni. Meg is fogalmaztam a lelkésznek, hogy nagyon hasonlít a templom a máriapócsira. A lelkész rábólintott. Hallottam olyan véleményt is, hogy a máriapócsi épült ennek a mintájára. Ki tudja? :) |
 |
| Középen a régi fatemplom "emlékműve". |
 |
| A görög katolikus templom egy udvarban van a román ortodox templommal. |
 |
| Szép. |
 |
| A templomok homlokzata. Balra a görög katolikus, jobbra a román ortodox templom. |
 |
| A görög katolikus templom belseje. Szemben az ikonosztáz. |
 |
| A módosabbak a karzaton foglaltak helyet. |
 |
| A szószék. |
 |
| A templomban bemutatnak régi zászlókat, relikviákat is. |
 |
| Az ortodox fatemplom "belseje". Látványos, díszes. |
 |
| A román ortodox templom belseje. |
 |
| Pompázatos. |
 |
| Azt hiszem ez is ikonosztáz. A görög katolikus templomban visszafogottabb volt az elegancia és pompa. Nekem az szimpatikusabb. Kinek, hogy. |
 |
| A fatemplom a két templom között. |
 |
| Tetszik. |
 |
| A görög katolikus templom története. |
 |
| A görög katolikus templom szentélye az ikonosztáz mögött. |
 |
| Ezt hívom visszafogott eleganciának. Egyszerű díszítés, amely mégis gazdagságot sugároz. |